Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı bir toplu konut bölgesi olan İldem’de konut alımına olan ilgi artıyor. Daha önce Gesi beldesine bağlı olan İldem, 2009 yılında ilçe belediyesine bağlandıktan sonra toplu konut projelerinin yoğunlaştığı bir bölge haline geldi. Bölgede faaliyete geçirilen toplu konut projeleri ile İldem, güvenli, sakin, düzenli ve modern bir yaşam vaat ediyor. Şehir merkezine yalnızca 15 km mesafede olan İldem’den konut satın almak ise iyi bir yatırım olarak değerlendiriliyor. Bölgede satışa sunulan konut projeleri, genellikle 12 katlı ve 3+1 odalı dairelerden oluşuyor. Kooperatif yerleşkesi ise A, B, C, D ve E olarak beş farklı bölüme ayrılıyor. Kayseri’de en temiz havaya sahip bölge olan İldem’den konut veya AVM hissesi satın almak için ildem satılık daire ilanlarına göz atabilirsiniz. Dilerseniz ildem kiralık daire ilanlarını da inceleyebilir, uygun fiyatlarla Kayseri’nin bu nezih bölgesinde daire kiralayabilirsiniz. İldem’de işyeri ve mağaza açmak için İldem avm hissesi ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Huzurlu ve yaşam kalitesi yüksek bir bölge olan İldem’de tramvay ile sağlanan ulaşım sayesinde Kayseri’nin tüm bölgelerine en fazla 45 dakikalık sürelerde ulaşabilirsiniz.

 

İldem Satılık Daire

İldem konutları, 1996 yılında kurulmuş olan İldem Yapı Kooperatifi tarafından inşa edilmiştir. İldem Yapı Kooperatifi ise, 1996 yılında Kayseri Valisi Saffet Arıkan Bedük’ün öncülüğü ve çalışmalarıyla devlet memurlarının ev sahibi olmaları için kurulmuştur. İldem konutları A, B, C, D ve E kısımlarından oluşmaktadır. İldem konutlarının A ve B kısımları 1996 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 2006 yılında tamamlanmıştır. İldem konutlarının A ve B kısımları toplam 132 bloktan ve 5200 konuttan oluşmaktadır. İldem C konutlarının inşasına 2007 yılında başlanmış, 5200 konut hisseli olarak yapılmıştır. İldem C konutlarının tamamı, 2014 yılında tamamlanarak üyelere teslim edilmiştir. İldem C konutlarının inşaatı sırasında konutlarda yaşayanların alışveriş ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için AVM projesi hayata geçirilmiştir. İldem AVM, 400 bin metrekarelik geniş bir alana inşa edilerek 2014 yılında ihaleye açılmıştır. İldem AVM’nin inşaatı 2017’de tamamlanmış ve İldem konutlarında yaşayanların hizmetine açılmıştır. İldem Konutlarının C bölümü inşa edilirken, konut ihtiyacının fazla olması ve konut talebindeki artışlar dikkate alınarak D ve E bölümlerinin inşaatına karar verilmiştir. İldem bugün A, B, C, D ve E konutları ile modern ve nezih bir yaşam alanı haline gelmiş, AVM ile birlikte bu konutlarda yaşayan insanların tüm ihtiyaçlarının karşılanabildiği küçük bir yaşam merkezine dönüşmüştür. İldem konut projelerinin tümü 2020 yılında tamamlanarak üyelere teslim edilmiştir.

 

İldem konutlarında en uygun daire ve hisselerde "ildem a kiralık daire" ve “ildem a satılık daire" ilanları öne çıkmaktadır. Ayrıca okula yakın ve ulaşımı kolay bir mevkiden daire satın almak veya kiralamak için "ildem b satılık daire" ve "ildem b kiralık daire" ilanları da oldukça caziptir. İldem’de en çok rağbet gören satılık ve kiralık ilanları ise; "ildem c satılık daire", "ildem c kiralık daire", "ildem d satılık daire", "ildem d kiralık daire", "ildem e satılık daire","ildem e kiralık daire" ve"ildem e hissesi" ilanlarıdır. İldem konutları Gün Sazak Cd., Alparslan Türkeş Bulv., Erdem Sk., Seçkin 1. Sk., Arzum Sk., Delice Sk., Çınar 1. Sk., Türker Sk., Yavuz Sultan Selim Cd., Orkun Sk., Ali Göklü Sk., Atak Sk., Aygün 1. Sk., Bulut Sk., Candan Sk., Cevher Sk., Çarşı Sk., Çiğdem 5. Sk., Destan Sk., Dicle Sk., Dündar Taşer Cd., Eren Sk., Gonca 1. Sk., Gül 2. Sk., Güneş 1. Sk., Güven Sk., İlayda Sk., Koray Sk., Lalezar Sk., Mustafa Ağca Sk., Oran Sk., Özler 1. Sk., Saffet Arıkan Bedük Cd., Sebat Sk., Seher 1. Sk., Serdar 1. Sk., Servet Sk., Sıla 2. Sk., Şht. J. Onb. Hakan Türk Cd., Şht. Polis Şaban Arıcan Sk., Şht. Polis Tekin Tekin Sk., Tekin Sk., Tuna Sk., Umut Sk., Vatan 1. Sk. , 2336. Sk. mevkilerinde yer almaktadır.

 

İldem AVM Hissesi

İldem AVM, 2017 yılında İldem Park AVM adıyla, Kayseri’nin en büyük AVM’lerinden biri olarak açılmıştır. İldem AVM’nin adı 2019 yılında KAYSERmall Outlet olarak değiştirilmiş ve 1 Ocak 2019 yılında hizmete sunulmuştur. İldem AVM alışveriş mağazaları, yeme ve içme alanları, eğlence gibi birçok hizmeti içinde barındırmaktadır. Kayseri’nin alışveriş merkezi olan İldem AVM, 40 bin metrekarelik bir inşaat alanı üzerinde bulunuyor. İldem AVM’de, aynı zamanda 16 bin metrekarelik kiralanabilir alanlar ile 90 mağaza yer alıyor. İldem AVM Kayseri’nin en yoğun ilgi gören alışveriş merkezlerinin başında geliyor. Ayda 550 bin kişinin ziyaret ettiği İldem AVM, bu başarısını aslında bulunduğu mevkiye ve konuma borçlu. İldem Konutları mevkiinde yer alan AVM’ye ulaşımın son derece kolay olması, Kayseri’nin tüm bölgelerinden ziyaretçi akınına uğramasını sağlıyor. İldem konutlarında yaşayan yarım milyon insanın da AVM’nin ziyaretçi sayısını artırdığı bir gerçek. İldem AVM’nin yakın bölgelerinde başka bir alışveriş merkezinin olmaması, İldem konutlarına yürüme mesafesinde olması, toplu taşıma ve tramvaya yakın olması AVM’nin ziyaretçi sayısının yüksek olmasının diğer önemli nedenleri arasında görülüyor. İldem AVM’de ziyaretçilere Kayseri’nin çeşitli bölgelerine ücretsiz servis imkanı da sunuluyor. Kayseri İldem AVM, aynı zamanda sosyal etkinliklerin kesintisiz olarak devam ettiği bir merkez haline geliyor. Özellikle çocuklar için düzenlenen spor etkinlikleri, teknolojik etkinlikler, söyleşiler, imza günleri, sahne şovları, atölye çalışmaları, sergi etkinlikleri gibi organizasyonların yanı sıra ailelere ve kadınlara yönelik birçok farklı kurs ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Kayserililerin hem alışveriş merkezi hem de sosyal etkinlik merkezi haline gelen İldem AVM’de hisse sahibi olabilmek, büyük bir avantaj olarak görülüyor.

 

İldem Yapı Kooperatifi
1996 yılından beri yürüttüğü kooperatif çalışmalarıyla İldem Yapı Kooperatifi, Kayseri’nin önde gelen kooperatiflerinden biridir. 20 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan İldem Yapı Kooperatifi, Kayseri’de yaşayan insanların konut sahibi olması için çalışmaktadır. İldem kooperatifin temel amacı, Kayseri’de yaşamını sürdüren insanların konut sahibi olabilmesidir. Bunun için İldem kooperatifi finansal kaynakları en doğru biçimde kullanarak, inşaat sürecini uzmanlar eşliğinde projelendirmektedir. İldem Yapı Kooperatifi geçmişten günümüze edindiği bilgi ve deneyimlerini Kayseri halkının hizmetine sunmaktadır. İldem Yapı Kooperatifi, ağırlıklı olarak Kayserinin orta gelirli çalışanlarına hizmet vermektedir. İldem kooperatifinin temel amaçlarından biri de, orta gelirli çalışanlara üst düzey, nitelikli ve konforlu konutlar sunabilmektir. İldem kooperatifi, genel kooperatif konutlarının kalitesini aşmaya çalışarak vatandaşlara daha nitelikli ve kullanışlı, ama aynı zamanda uygun ödeme koşullarına sahip konut projelerini hedeflemektedir.

 

İldem Yapı Kooperatifi, konut projelerinde sadece iç mekanları değil, dış mekanları ve peyzaj alanlarını da tasarlamaktadır. İldem Yapı Kooperatifi, geleneksel kooperatiflerin aksine, günümüzün modern yaşam tarzına uygun, farklı tipte konutlar üretmektedir. İldem kooperatifinin projelendirdiği konutlar, 2+1 (100 mt2), 2+1 (117mt2), 3+1, 4+1 ve villa tipi konutlardan oluşmaktadır. İldem kooperatifi, Kayseri’nin gözde mevkilerinden biri olan İldem’de 227 bin metrekarelik alana küçük bir şehir inşa ederek İldem’de güvenli, sakin ve nezih bir yaşam merkezi inşa etmiştir. İldem kooperatifi, bu alanda 160 bin metrekare yeşil alan oluşturmuş, konut sahiplerine doğa içinde sağlıklı ve huzurlu bir yaşam vaat etmiştir. Ulaşım kolaylığı, konforlu yaşam alanları, sağlam ve güvenilir yapısıyla İldem konutları geleceğin yerleşim birimleri olarak örnek teşkil etmektedir. İldem konutlarının iç mekan yapıları, üstün kalite işçilik ile imal edilmiştir. İldem dairelerinde kiler, giyinme odaları gibi detaylara yer verilerek konutlarda modern, rahat ve konforlu bir yaşam alanı oluşturmaya gayret edilmiştir. İldem konutlarının tümü deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmiş, konutlarda yaşayanların güvenliği ön plana alınmıştır. İldem konutları inşa edilirken teknik ve mühendislik hesaplamalar en ince detaylarına kadar projelendirilmiş, zemin etüdleri ise sıkı bir şekilde denetlenerek gerekli olan tüm önlemler alınmıştır.

 

İldem Konutları Devredilebilir mi? 

İldem konutları, konut sahibinin isteği ile devredilebilmektedir. İldem konutları devir işlemlerinin yapılabilmesi için bazı hususlara dikkat etmek önemlidir. Öncelikle İldem konutlarının devir işlemlerinin yapılabilmesi için, işlemlerin noter onaylı yapılması gerekmektedir. Noter onaylı yapılmayan konut satış işlemleri yasal olarak geçersizdir. İldem konutları şahıslar arasında yapılan özel sözleşmelerle devredilememektedir. Devir işleminin yasalara uygun olması için noter kanalı ile hukuki değer kazanması gerekmektedir. İldem konutlarının devir işlemlerinden önce, devredilecek olan hissenin borcunun kontrol edilmesi de son derece önemlidir. Devir işleminden sonra borç hisseleri de devir işlemine tabii olduğundan, devir işleminden önce hissenin borcu hakkında bilgi alınmalıdır. İldem konutlarının devir işlemlerinde, noterden devir işlemi yapıldıktan sonra, İldem Yapı Kooperatifinin yönetim kuruluna devir dilekçesi verilmelidir. İldem konutlarından devir işlemi ile konut satın almak isteyen kişiler, devir işleminden önce mutlaka kooperatif binasına başvurarak bilgi almalıdır.

 

İldem Hisse Devir İşlemi Nasıl Yapılır?

İldem konutlarından devir işlemi ile konut alırken noter kanalı ile işlemlerin yapılması gerekmektedir. Noter kanalı ile yapılmayan, kişisel anlaşmalara dayanarak yapılan devir işlemleri kabul edilmemektedir. İldem konutları ile ilgili tüm devir işlemleri, noter kanalı ile borçsuz olarak yapılmalıdır. Borçlu hisselerin devir işlemlerinin yasal olarak herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu yüzden İldem konutlarından hisse almak isteyenlerin, almak istedikleri hissenin borçsuz olmasına dikkat etmeleri çok önemlidir. İldem konutlarından hisse almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise İldem’de başka bir hisseye sahip olmamaları gerekliliğidir. İldem konutlarında hisse sahibi olanlar, başka bir hisse alarak ikinci bir devir işlemi yapamazlar. İldem konutlarından hisse alanların, devir işlemleri noterde tamamlandıktan sonra, kooperatifin merkez bürosunda ortaklık dilekçesi ile müracaat formunu doldurmaları gerekmektedir. Ortaklık dilekçesi ve müracaat formunun doldurulmasından sonra kooperatif yönetim kurulunun onay vermesiyle birlikte, Yeni İldem Hisse devir işlemleri tamamlanmış olacaktır. Ortaklık dilekçesi veya diğer adıyla ortaklık belgesi, İldem kooperatifinin merkez ofisinden temin edilmektedir. İldem hisse devir işlemleri için gerekli olan bazı belgeleri yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Bunlar; devir sözleşmesini içeren noter senedinin kopyası, noterden onaylı vekalet örneği, noterden onaylı beyanname ve taahhütname, 4 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisidir. Bu belgelerden birinin eksik olduğu durumda, devir işlemleri tamamlanamaz. Bu yüzden devir işlemlerinin tamamlanması için kooperatif merkez ofisine gelirken yanınızda tüm bu belgelerin mevcut olduğundan emin olunuz. İldem konutları hisse devir işlemlerinde devraldığınız hissenin geriye dönük herhangi bir borcu olmadığına dikkat ediniz. Geriye dönük borcu olan hisselerin devir işlemleri yapılamamaktadır. İldem konut hissesi devir işlemleri tamamlandıktan sonra devraldığınız aya ait ödemeyi yapmanız gerekmektedir.